استاد فتحعلی واشقانی فراهانی از شخصیت‌های ممتاز کشور بوده که پرداختن به ابعاد شخصیتی این استاد گرانقدر در جهت توسعه فرهنگ  و هنر و ادب لازم و ضروری است.

 یکی از بزرگترین فضیلت‌ها در اسلام یاد کردن از بزرگان است و یکی از بزرگترین این  فضیلت‌ها، یاد کردن از بزرگانی است که خدمات ممتازی به جامعه رسانده‌اند از این رو یاد کردن از استاد واشقانی علاوه بر ارج نهادن به شخصیت بزرگ ایشان، موجب تشویق مردم برای یادگیری هنر و علم می‌شود.


معاون استاندار مرکزی با اشاره به لزوم تشکیل کمیته‌های جمع آوری اطلاعات و آثار استاد، کمیته برگزاری و کمیته هماهنگی با مسئولیت هریک از نهادهای مرتبط افزود: پس از تعیین چهارچوب‌های مشخص و به جهت هرچه بهتر برگزار شدن مراسم بزرگداشت و سالگرد استاد نیازمند برنامه‌ریزی مناسب برای جمع‌آوری آثار، معرفی شخصیت و آثار ماندگار استاد همچنین مستند سازی ابعاد زندگی وی هستیم.

وی پیشنهاد نام‌گذاری یکی از میادین و خیابان‌های شهر اراک به نام استاد واشقانی را دارای برخی محدودیت‌ها اعلام کرد و گفت: به دلیل برخی محدودیت‌ها در نام‌گذاری خیابان‌ها و ایجاد برخی درگیری‌های فرهنگی برای نام گذاری خیابان‌ها به نام دیگر اساتید استان، پیشنهاد می‌کنم با توجه به در نظر گرفتن شان و جایگاه استاد واشقانی یک مکان دانشگاهی و فرهنگی به نام ایشان نام‌گذاری شود.

کیوان گودرزی‌راد مسئول روابط عمومی استانداری مرکزی هم در این جلسه با اعلام زمان برگزاری یادواره استاد واشقانی گفت: به پیشنهاد انجمن خوشنویسان مقرر گردید در روزهای 25 و 26 دی ماه سال جاری یادواره استاد واشقانی برگزار شود.

وی از ساخت تندیس استاد واشقانی، چاپ نفیس آثار استاد در یک مجموعه کتاب و پیشنهاد نام‌گذاری یکی از میادین یا خیابان‌های اراک به نام استاد واشقانی خبر داد.

گودرزی‌راد در خصوص برگذاری این یادواره گفت: مقرر ه این مراسم دو روزه در دو سالن مجزا برگزار شود که یکی از این سالن‌ها، سالن امام علی (ع) آموزش و پرورش است.

وی از برگزاری جشنواره خوشنویسی در سطح کشور و با هماهنگی وزارت ارشاد خبر داد و گفت: طبق صحبت‌هایی که با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفته است پیشنهاد داده‌ایم جشنواره‌ای با حضور شاگردان و دیگر اساتید خوشنویسی در سطح کشور برگزار شود.

در پایان هریک از مسئولین دستگاه‌های فرهنگی به بیان نظرات خود پرداختند و مقرر شد پس از تعیین چهارچوب‌های مشخص کمیته‌های پیگیری تشکیل شود.


  • آخرین ویرایش:یکشنبه 13 آبان 1397
نظرات()   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات