سه شنبه 27 مرداد 1394  09:13 ق.ظ

6:16:17 AM
چشم انداز دشت فراهان                         

اگر چشم اندازی به دشت فراهان داشته باشیم ،بیش از هر چیز مسطح بودن آن نظرها راجلب می كند.این دشت هموار ، به صورت یك حوضه رسوبی وسیع می باشد كه  بسیار شبیه پلیه های آهكی است. و كوه های  آهكی محدودی در شمال ان به چشم می خورد وپونور هایی در جنوب ان وجود دارد. نبود اشكال كارستیك وهامس های اهكی ، این دشت را در زمره پلیه ها قرار نمی دهد.

در این سطح هموار كشاورزی همیشه از رونق خوبی برخوردار بوده است  وچون منابع اب آن محدود است بیشتر زراعت گندم به صورت دیم كشت می گردد.

در شمال منطقه در وسعتی كم كوه های كم ارتفاعی به صورت ماسیف وجود دارد. در این قسمت دره ها باز ، قله ها گنبدی ودامنه ها پوشیده از رسوبات است.در انتهای دشت واغاز برجستگی ها  در محدوده روستای فشك سنگ های دگرگونی به صورت معدن مرمر در جنوب روستا  مشاهده می گردد. چینه بندی ارتفاعات در این روستا به صورت بیرون زدگی كاملا مشهود است به طوری كه لایه های میلیمتری قابل بررسی است.

در جنوب این  دشت تالاب میقان خودنمایی می كند این تالاب با اب شورش زمانی محل استخراج نمك بود واما امروز محل استخراج سولفات سدیم می باشد.

سواحل شمالی تالاب به شعاع تقریبی  3كیلومتر پوششی سفبد رنگ دارد زیراكه رسوبات نمك ، گچ ومنیزیم به ضخامت تقریبی  4سانتیمتر  ان راكاملا سفید رنگ كرده است  وبعد از حاشیه سفید رنگ ،پوشش گیاهی نسبتا انبوهی از گیاهان شوری پسندو مقاوم به كم ابی مانند قره داغ  به چشم می خورد .افسوس كه در سالهای اخیر به علت افت شدید ایستابی حتی قره داغ ها تحمل تشنگی را نداشته و رو به خشكی می روند  وپیدایش ریزگردهای استان با منشا داخلی از همین حاشیه ی تالاب كه فاقد گیاه می باشد رخ می دهد.

.پوشش گیاهی منطقه به علت كم ابی و وزش بادهای سطحی در بهار واختلاف شدید دمای روزانه استپ است كه پوشیده از بوته های خار  می باشد تراكم این بوته های خار باتوجه به میزان بارش در هرسال متغیر می باشد.

در سرزمین های هموار كشت غلات  ودر ناهمواری ها دامپروری  رونق دارد.در اراضی پایین دست قنوات وموتور اب ها باغات انگور ، سیب گردو بادام ومزارع یونجه وجود دارد.

زیباترین جلوه این دشت در اردیبهشت وخرداد می باشد زیراكه تقریبا تمامی دشت پوشیده از گندم زار می باشد و در هنگام وزش باد خوشه ها گندم به زیبایی موج برمی دارند وچشم هر بیننده ای را نوازش می دهد.

منطقه درحال تحول است چرا كه چاه های عمیق ونیمه عمیق جای قنوات را می گیرند جاده های اسفالته جایگزین راه های خاكی ومالرو می شود مساكن آجری وآهنی جایگزین مساكن خشتی وگنبدی می شود سیستم های ابیاری بارانی جای ابیاری غرقابی را می گیرد واقتصاد بسته روستایی مضمحل واقتصاد باز جایگزین ان می شود. اكثردبیرستانها ومدارس راهنمایی منحل ومدارس چند پایه ابتدایی جای ان را گرفته است .

در مركز فراهان  شهر فرمهین با خیابانهای وسیع ،پارك های زیبا وساختمانهای جدید به چشم می خورد .
شهر خنجین مرکز بخش جنجین ،انتهای دشت فراهان را خبر می دهد و دشت به ارامی جای خود را به چین خوردگی ها می دهد.
این شهر در واقع نقش اداری دارد زیرا تمامی ادارات حوزه یك شهرستان را در خود جای داده است . به واسطه موقعیت استراتژیك ، وجود 2 دانشگاه ودر فاصله ای نزدیك وجود یك شهر صنعتی فعال ، آینده ای شكوفا رانوید می دهد.

منبع : جغرافیای فراهان


  • آخرین ویرایش:سه شنبه 27 مرداد 1394
نظرات()   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic