سیزدهم آذر ماه مصادف است با سی و هشتمین سالگرد درگذشت پدربزرگمان مرحوم مغفور حاج میرزا محمّد واشقانی فراهانی، یکی از بزرگان خطّه واشقان، فراهان، تفرش و آشتیان که به حُسن شهرت، مردم داری و مهمان نوازی  و نو عدوستی در این مناطق مشهور بوده و نامی نیکو از خود به یادگار گذاشته است.
اکثر بزرگان و قدمای روستاهای محدوده تفرش، رودبار، فراهان و آشتیان از وی به نیکنامی یاد می کنند. پدراین بزرگ مرد مرحوم میرزا ذبیح‌الله بیک واشقانی بوده که در واشقان به تدریس قرآن کریم، معارف اسلامی و خوشنویسی مشغول بوده است. میرزا ذبیح‌الله استادِ اساتید بزرگ واشقان همچون مرحوم میرزا عباس واشقانی، زنده‌یاد استاد فتحعلی واشقانی، زنده‌یاد استاد زین‌العابدین واشقانی و استاد مکتب‌خانه بزرگان بوده است. مادرشان مرحومه بانو فاطمه جهان از بانوان اصیل و با کمالات واشقان بودند.
ایشان نیز همچون پدر بزرگوارشان به استادی مکتب‌خانه، تعلیم قرآن و معارف اسلامی مشغول بود و بسیاری از واشقانی‌ها نزد وی تلمّذ نموده‌اند.
ایشان از قاریان به نام قرآن کریم بوده و در مجالس واشقان همواره سوره مبارکه الرّحمن را تلاوت می‌کردند به گونه‌ای که اغلب قدیمی‌ها از آن با افتخار یاد می‌کنند.همچنین ایشان به نقل از بسیاری از مردم کهنسال یکی ازریش سفیدان و معتمدین مردم بوده و فردی کاردان و فرهیخته و بادرایت و دارای نفود در منطقه و اطراف و اکناف بودند. مردم برای حل بسیاری از مسایل و مشکلات و اختلافات و نزاع های خود به ایشان مراجعه کرده و نتیجه می گرفتند.وی همواره مدافع افراد ضعیف و بی دفاع و مستمند بود و در هنگام سختی ها به کمک انها می شتافت.. وی دارای اطلاعات پزشکی و طب سنتی نیز بودند و من وقتی خرد سال بودم بارها شاهد مراجعه مردم به وی  جهت معالجه و درمان آنها بودم .
ایشان پس از ۷۲ سال عمر با برکت در سیزدهم آذر ماه ۱۳۵۹ به دیار باقی شتافتند.

روحشان شاد و قرین امتنان الهی باد.

⏫⏫⏫⏫⏫⏫⏫⏫⏫⏫⏫⏫


  • آخرین ویرایش:چهارشنبه 14 آذر 1397
نظرات()   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات